Psi i koci słuch jest kilkakrotnie czulszy od ludzkiego …
Nasze zwierzęta przynajmniej raz w roku muszą także przeżyć na swój sposób Sylwestra, a Ich bardzo czuły zmysł słuchu odbiera takie dźwięki tak silnie. że nieraz są odczuwane jako BÓL a silne sytuacje stresowe mogą spowodować trwałe zmiany w psychice Naszego Pupila.
Gdy pies/kot boi się podczas Sylwestra
Zbliża się Sylwester – czy Twój pupil także przeżywa to w taki sposób:
- skomli, szczeka, wyje /miauczenie u kotów/
- drapie, gryzie, dyszy
- drży lub nerwowo warczy
- ślini się, podkula ogon
- czołga się /głównie koty/ chowa się w zakamarki czy pod kanapę (szafę)
- niespokojnie biega po mieszkaniu, przewraca i wpada na przedmioty
- załatwia się w domu (popuszcza mocz, biegunka …)
- próby ucieczki (często na oślep)
… oraz wszelkie inne objawy niepokoju
Kilka prostych porad – jak pomóc naszemu zwierzęciu przetrwać ten czas
1. Spróbuj przystosować psa do nagłych, głośnych dźwięków
Ideałem byłoby wprowadzenie „odczulania progresywnego”, polega to na stopniowym przyzwyczajaniu zwierzęcia do różnego typu hałasów. Można do tego wykorzystać płytę cd z dźwiękami burzy, torebkę papierową (która pęka z hukiem). Zaczynamy od cichszych dźwięków i pozwalamy, aby pies się do nich przyzwyczaił, stopniowo zwiększając ich natężenie. Jednocześnie staramy się odwrócić uwagę psa, tak aby głośne dźwięki stanowiły tylko tło, nie skupiały jego uwagi. Możemy wydawać komendy i nagradzać psa za posłuszne ich wykonanie. Możemy zająć psa zabawą lub gryzakami. Nie pocieszamy zwierzaka jeśli w tym czasie będzie przejawiał stres lub zdenerwowanie.
Jest to bardzo dobra metoda, a najlepsze efekty przynosi w wieku szczenięcym.
Taki sam rezultat można uzyskać u niektórych dorosłych psów po kilku miesiącach odczulania.
2. Zmień harmonogram spacerów z psem
W sylwestra każdy zwierzak powinien być wyprowadzany na smyczy. Petarda, która wystrzeli gdzieś w naszej okolicy może wywołać panikę nawet u bardzo zrównoważonego psa i spowodować, że ten zacznie na oślep uciekać (co jest zupełnie naturalną, odruchową reakcją na zagrożenie). Pies może też próbować złapać petardę, co grozi okaleczeniem.
Warto tego dnia odbyć ostatni krótki wieczorny spacer z psem zanim rozpoczną się pierwsze wystrzały, a więc przed godziną 20-21szą. Nasz pies powinien się wyszaleć (tak, aby się bardzo zmęczył) na wcześniejszych spacerach. Pamiętajmy też, aby nie zmuszać zestresowanego, zapierającego się psa do wyjścia na dwór.
3. Upewnij się czy Twój Pupil jest oznakowany
Wystraszone zwierzęta często mają tendencję do uciekania. Dlatego każdy pies/kot powinien posiadać wszczepiony mikrochip na wypadek zgubienia się. Dzięki niemu łatwo odnaleźć opiekuna znalezionego zwierzęcia.
Każde zwierzę szczepione w naszej lecznicy dostało znaczek do obroży (jeśli ktoś zgubił „swoją” – można zgłosić się po nową mamy kilka nadliczbowych)
4. Przygotuj mieszkanie
Należy pozamykać okna oraz je zasłonić. Na ulubionym posłaniu zostawiamy zabawki i koc w którym zwierzak może się zakopać, powinno być umieszczone w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie. Jeśli wybierzemy np. łazienkę, do której dociera najmniej hałasu, kilka dni wcześniej przyzwyczajmy psa do odpoczywania w tym miejscu. Najczęściej zwierzęta chowają się w ciasne zakamarki czy pod łóżko. Nie wyciągaj go z jego kryjówek! Obok postawmy miskę z wodą.
Dobrą metodą jest włączenie muzyki czy pogłośnienie telewizora, aby zagłuszyć dźwięki fajerwerków.
5. Przygotuj zabawki i zabawy
Do odwracania uwagi świetnie nadają się zabawki lub gryzaki, wymagające długiego „rozpracowywania”. Pies zajmujący się przez długi czas np. gnatem-gryzakiem (czy wykonaną z naturalnej skóry) wykonuje pewien rodzaj pracy, na której się koncentruje, co w znacznym stopniu „wyłącza” odczuwanie lęku. Możemy także zajmować psa zabawą, np. wydawać rozmaite komendy, których nauczyliśmy go wcześniej, oraz nagradzać go smakołykiem za ich wykonanie.
6. Zmodyfikuj posiłek
Przed Sylwestrem pies nie powinien być ani głodny, ani przejedzony. Psiak nie powinien najadać się do syta ponieważ ze stresu może później zwymiotować.
7. Przygotuj się, aby odpowiednio reagować na zachowanie zwierzęcia
Ten punkt jest najważniejszy! Nasze reakcje mają kluczowe znaczenie dla samopoczucia zwierzęcia. Nie dopuszczajmy, aby odczuło nasze zdenerwowanie. My powinniśmy zachowywać się tak, jakby nic się nie wydarzyło, zupełnie normalnie. W ten sposób dajemy psu sygnał, że nic złego się nie dzieje. Postarajmy się opanować nerwowe reakcje (wzdrygnięcia) na kolejne głośne wybuchy fajerwerków. Nie reagujmy też nerwowo na „nienormalne” zachowania psa. Nie krzyczmy na niego, nie karćmy go, choćby załatwił się w domu lub zdemolował jakiś mebel czy sprzęt. Nie starajmy się też uspokoić zdenerwowanego zwierzęcia nadmiernym głaskaniem czy przytulaniem, gdyż takie nasze reakcje pupil odbiera jako nagrodę za swoje zachowanie, co tylko je potęguje. Kiedy pies zorientuje się, że jego zachowanie nie robi na nas wrażenia i nie powoduje też naszego zdenerwowania, łatwiej będzie mu się uspokoić, bo zorientuje się, że wszystko jest „ok.”. W imię tej samej zasady nie nagradzajmy psa smakołykami, kiedy się stresuje. Także pamiętajmy: NIE POCIESZAJMY PSA, KTÓRY SIĘ DENERWUJE.
8. Zaopatrz się w preparaty działające przeciwlękowo
Większość zwierząt, zwłaszcza psy, nie są w stanie opanować strachu bez środków farmakologicznych wyciszających lęki.
Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów doustnych: od naturalnych, ziołowych środków, aż po silne farmaceutyki „ogłupiające” psa na wiele godzin. Lekarz weterynarii pomoże dobrać odpowiedni środek dla Twojego pupila. Należy jednak pamiętać, aby po tego typu leki wybrać się przynajmniej 4-7 dni przed Sylwestrem, ponieważ wiele z nich, zwłaszcza te o delikatniejszym działaniu, powinny być podawane już kilka dni wcześniej. Zwierzęta reagują bardzo indywidualnie na leki uspokajające, także powinniśmy mieć zapas czasu, aby wypróbować je u naszego czworonoga i odpowiednio dostosować dla niego dawkę.
Są także inne postaci preparatów działających wyciszająco na układ neurologiczny. Można zastosować środek zawierający feromony podobne do tych matczynych, wydzielanych przez sukę w trakcie odchowywania młodych. Te substancje dają szczeniętom/kociętom poczucie bezpieczeństwa, lecz działają również na dorosłe zwierzęta. Wystarczy zaopatrzyć się w (dostępne u większości lekarzy weterynarii) dyfuzor, włączany do gniazdka sieciowego, w którym umieszcza się specjalny wkład zawierający te „substancje szczęścia”. Są one stopniowo uwalniane na przestrzeni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, dając zwierzęciu poczucie komfortu psychicznego. Istnieją 2 rodzaje takich środków – przeznaczone dla psów lub dla kotów. W przypadku tych preparatów należy je zacząć stosować minimum 2 tygodnie wcześniej.
Poza powyżej wymienionymi, warta polecenia jest także specjalna karma (dieta weterynaryjna), zawierająca dodatki o działaniu tonizującym na układ nerwowy. Karma ta zawiera wszystkie potrzebne składniki i może być użyta do codziennego stosowania u psów/kotów jako podstawowy i jedyny pokarm. Jej wpływ jest porównywalny z działaniem ziołowych preparatów uspokajających. Dietę taką należy wprowadzić minimum 2 tygodnie przed Sylwestrem.
Na koniec 🙂
Aby spróbować zrozumieć reakcje naszego czworonoga na błyski oraz huk wystrzeliwanych fajerwerków wyobraźmy sobie, że np. Pewnego zwykłego popołudnia nad naszymi głowami rozbłyskują wielkie światła, którym towarzyszą grzmoty, a nie jest to ani burza ani sztuczne ognie, to coś czego nie znamy.. Nie ustają wiele godzin i nikt nie wie o co chodzi.. Brzmi przerażająco, nieprawdaż?