Zbadaj krew swojemu pupilowi
Badanie krwi jest jednym z najczęstszych badań dodatkowych wykonywanych u psów, kotów i fretek. Składa się z dwóch części – morfologii i biochemii.
Morfologia informuje nas m.in. o liczbie krwinek czerwonych, liczbie krwinek białych (stany zapalne w organizmie) oraz liczbie płytek krwi.
Badanie biochemiczne krwi pozwala natomiast na ocenę funkcjonowania narządów wewnętrznych (nerek, wątroby).
Badanie krwi pozwala nam często zlokalizować chorobę, ocenić, co „gryzie” naszego pupila zwłaszcza, jeśli choroby nie można rozpoznać podczas badania klinicznego. Wskazuje, jakie ewentualne badania dodatkowe warto jeszcze wykonać by znaleźć przyczynę choroby i daje wskazówki, jakie zastosować leczenie.
Idealnie byłoby wykonywać okresowe, kontrolne badanie krwi naszego psa czy kota raz do roku, a na pewno nie rzadziej niż raz na dwa lata. pamiętajmy, że zwierzęta starzeją się szybciej i każdy rok życia psa czy kota to mniej więcej 5-8 lat „ludzkich”.
Dlatego też, Pupile, które przekroczą wiek 8-9 lat (niektóre rasy szybciej) powinny być poddawane badaniom krwi częściej.
Każde zwierzę jest inne i pomimo określonych dla każdego gatunku norm (wartości referencyjnych) poszczególnych parametrów, warto porównywać wyniki naszego pupila z poprzednimi wynikami.
Badanie krwi powinno być rutynowo wykonywane przed zabiegami chirurgicznymi, aby ocenić czy nic złego nie dzieje się z naszym podopiecznym oraz by oszacować stopień ryzyka znieczulenia ogólnego.
Jak przygotować Naszego Pupila do pobrania krwi ?
Tuż przed pobraniem krwi w lecznicy weterynaryjnej powinniśmy swojego pupila, choć w małym stopniu do zabiegu przygotować. Najlepiej jest krew oddać rano po ok. 12 godzinnej głodówce (fretek nie głodzimy), wodę pozostawiamy w miseczce. Przed wejściem do lecznicy starajmy się nie okazywać dużego zdenerwowania. Głaszczmy i przemawiamy do naszego futrzaka spokojnym tonem, używając zapamiętanych przez niego i przyjemnie kojarzących się słów.
W gabinecie Technik Weterynarii przejmie od Nas Nasze zwierzątko, aby pobieranie krwi przebiegło bez jej rozlewu J Możemy w tym czasie wspierać Naszego – zapewne trochę przestraszonego przyjaciela J
Jest wiele chorób, które tak jak i u ludzi objawia się dopiero w wieku dojrzałym. u zwierząt także występuje cukrzyca, zaburzenia hormonalne, niewydolność wątroby czy nerek a także alergie (niestety coraz częściej). wiele chorób wcześnie wykrytych można z powodzeniem leczyć tak jak i u nas.
Gorąco zachęcamy do profilaktycznych badań
Lepiej zapobiegać niż leczyć