Porady

Przygotowanie pacjenta do operacji ze znieczuleniem ogólnym:

Stan zdrowia Państwa ulubieńca często wymaga przeprowadzenia przez lekarza badania, zabiegu ambulatoryjnego lub operacyjnego w znieczuleniu ogólnym. Fachowa wiedza i nowoczesne metody leczenia w połączeniu ze specjalistycznym sprzętem, pozwalają na zmniejszenie do minimum ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym i zabiegiem operacyjnym. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku istnieje pewne, niewielkie ryzyko (podobnie jak w medycynie ludzkiej) wystąpienia komplikacji, nawet przy rutynowym zabiegu. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu przebiegającego w znieczuleniu ogólnym.
Pełny żołądek stanowi obciążenie układu krążenia i może opóźniać efekty znieczulenia. Ponadto nasila wymioty będące skutkiem ubocznym środków sedacyjnych. Może wtedy dojść do zaaspirowania zwróconej treści pokarmowej do płuc, co jest przyczyną, ciężkich komplikacji. Dlatego też zaleca się przez ostatnie 24 godz. przed zabiegiem nie podawać zwierzęciu żadnego pokarmu. Natomiast należy zapewnić dostęp do świeżej wody. W przypadku zwierząt poruszających się swobodnie (np. koty), należy przetrzymać je w zamkniętym pomieszczeniu i w razie potrzeby wyprowadzać je na smyczy. Takie postępowanie ułatwia przeprowadzenie operacji i minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Wybudzanie ze znieczulenia ogólnego:

Po przeprowadzonej operacji, jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin, funkcjonowanie organizmu zwierzęcia jest upośledzone. W okresie wybudzania się, zwierzęta wykazują nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas, dotyk, zbyt jaskrawe światło. Również temperatura ciała ulega obniżeniu. Z tych powodów bardzo ważne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju, umieszczenie go w ciepłym, zaciemnionym miejscu i okrycie kocem.
Podczas wybudzania najpierw powraca świadomość, a dopiero pacjent zaczyna kontrolować swoje ruchy. Dlatego też zwierzęciu należy przygotować legowisko na podłodze, ponieważ niekontrolowane próby podnoszenia się np. z fotela mogą doprowadzić do urazów. Wywołany zabiegiem stres powoduje, że przy wybudzaniu pacjent może skomleć i popiskiwać. Fakt ten nie jest spowodowany bólem, gdyż po zabiegu zwierzę zawsze otrzymuje środki przeciwbólowe. W okresie wybudzania zwierzęciu należy zapewnić szczególną opiekę

Żywienie i ruch pacjenta po operacji:

Po zabiegu należy stopniowo wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach można wprowadzić pokarmy półpłynne i wreszcie stałe. Trwające jeszcze w tym czasie działanie środków znieczulających, może powodować wymioty lub prowadzić do zaburzenia odruchu połykania, co może byc przyczyną zachłyśnięcia. Zastosowana głodówka nie ma niekorzystnego skutku dla pacjenta. Po zabiegach na jamie brzusznej wskazane jest podawanie małych porcji łatwo strawnego pokarmu.
Po zabiegach w znieczuleniu ogólnym takich jak usuwanie kamienia nazębnego, należy ograniczyć ruch przez ok. 24 godz., dopóki nie powróci prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przy poważniejszych zabiegach okres rekonwalescencji może trwać 2 tyg., a nawet dłużej. W tym czasie zwierzę powinno być pod szczególnym nadzorem. Bardzo ważne jest unikanie jakichkolwiek gwałtownych ruchów lub wysiłku mogącego doprowadzić do urazów rany pooperacyjnej. U zwierząt starających się zerwać opatrunek lub szwy, należy stosować różne zabezpieczenia w postaci: kołnierza lub ubranka pooperacyjnego.